bicer@bilancoanaliz.com | (+90) 224 453 3815

> Anasayfa > Haber ve Duyurular > Hangi emekliden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmeyecek?

Hangi emekliden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmeyecek?

Son günlerde başta çalışanlar olmak üzere, esnafı, çiftçiyi, emekliyi, öğrencileri, ev hanımlarını, çalışan anneleri olmak üzere toplumun bir çok kesimini ilgilendiren çok sayıda düzenleme yapıldı.

Özellikle emeklilik sonrası ticari faaliyette bulunmaya devam edenlerle ilgili 6663 sayılı Torba Yasa ile yapılan düzenlemeye göre, yaşlılık aylığı alanların 4(b) kapsamında çalışmaları halinde kısa ve uzun vadeli sigorta kolları açısından prim ödeme yükümlüsü olmayacaklar. 

6663 sayılı Yasayla getirilen Bağ-Kur Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırılması sadece emekli olduktan sonra bir işyeri açan ve emekli maaşından %10 Bağ-Kur destek primi kesilen kişilerle ilgilidir. 4/a sigortalısı olarak SGK’lı bir işyerinde veya banka sandığı kapsamında çalışanlarla ilgili değişiklik yapılmamıştır. Dolayısıyla şirketlerin bordrosunda bulunan ve 4/a kapsamında SGDP ödenmek suretiyle çalışan kişilerle ilgili bir değişiklik bulunmamaktadır.

Bu durumda olan ve emeklilik sonrası bordrolu olarak bir işyerinde 4/a kapsamında SGDP ödenerek çalışan kişilerin işyerinden aldıkları ücretlerden yine eskiden olduğu yüzde 7.5 işçi payı, yüzde 22.5 +2 (KVS) işveren payı olmak üzere 4/a SGDP kesilmeye devam edecek.

Bu anlamda SGK tarafından yapılan 21.02.2016 tarihli duyuruda, 4/a, 4/b ve 4/c kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP (sosyal güvenlik destek primi) kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.2.2016 tarihi itibariyle sonlandırılacağı belirtilmiştir. 

Dolayısıyla 4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek. SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesilecektir. Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak. 

4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacaktır. Diğer yandan Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz olarak kesilen tutarlar, sigortalıların hesaplarına yatacak.

SSK’lı emeklide destek primi kalkıyor mu?

Bazı basın organlarında sanki tüm emeklilerin sosyal güvenlik destek priminin kaldırıldığı yönünde yazılar çıktı. Bu doğru değildir. Sadece emekli olup (yaşlılık aylığı alanların) ticari faaliyetine devam edenlerin aylıkları kesilmeksizin 4(b) kapsamında çalışmaları halinde emekli maaşlarından kesilen %10 SGDP artık kesilmeyecek.

4/a sigortalısı olarak SGK’lı bir işyerinde veya banka sandığı kapsamında çalışanlarla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamış olup, 4/a kapsamında SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödenmek suretiyle bordrolu olarak çalışan kişilerin işyerinden aldıkları ücretlerden yine eskiden olduğu yüzde 7.5 işçi payı, yüzde 22.5+2 (KVS) işveren payı olmak üzere 4/a SGDP kesilmeye devam edecektir.